Elementi: Su

 

Niteliği: Öncü

 

Gezegeni: Ay

 

Rengi: Mavi

 

Taşı: İnci

 

Günü: Pazartesi

 

Yengeç burcu özellikleri: Evine, annesine, ailesine, yurduna düşkün, duyarlı, hassas, yemeğe, sofraya meraklı, tarihsel konulara ilgili, müzik yeteneğine sahip

 

Bedende temsil ettiği bölge: Göğüs, mide

 

Anlaştığı burçlar: Akrep, Balık, Oğlak

 

Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Yay, Kova

 

Genel Özellikleri:

 

 

İyiliğiniz için bu annelik duyarlılığını gösteren ceketinizi silkeleyen, “aç mısın, tok musun?” diye soran birisiyle karşılaşırsanız muhtemel burcu yengeçtir.

 

Yengeç incindiğinde, ruh hali bozulduğunda gizlenir. Tekrar ancak acısının üstesinden geldiğinde ortaya çıkar.

 

Yengeç arzuladığı şeye dolaylı olarak yaklaşır ve onu mutlaka ele geçirir. Kolay vazgeçmez. Avını kendisine duygusal olarak öyle bir bağlar ki kurtulması olanaksızdır. Bazen kıskaçlarıyla çok boğucu ve sinir bozucudur, bazen de anlayışlı, hoşgörülüdür. Ama genelde alıngandır.

 

Yengeç çevresindeki insanların duygularını bir sünger gibi emer, onların etkisinde kalarak kendi yolundan sapabilir, hedeflerini kaybedebilir.

 

Yengeç burcu mideyi temsil ettiği için huzursuzluklara karşı hassasiyeti sindirim sistemini etkileyebilir.

 

Yengeç evinden mutlu, neşeli ayrılsa bile, kendisini korumayı öğrenmemişse, gergin ve sinirli bir ortama girince kendisi de gerginleşir. Bu nedenle kendisini anlaşılmaz bir şekilde kısıtlar. Enerjisinin olumsuz ifadesi suçluluk ve kıskançlık olarak ortaya çıkar.

 

Kelimenin tam anlamıyla, eğer ihtiyacınız varsa sırtındakini çıkartıp size verir. Bazen aşırıya kaçtığı söylenebilir, ama başkalarının sorunlarını benimsemesi Boğa ve ikizlerin ki gibi yapay değildir. Karşılık beklemeden verir ama takdir edilmezse yıkılabilir.