Elementi: Ateş

 

Niteliği: Değişken

 

Gezegeni: Jüpiter

 

Rengi: Eflatun

 

Taşı: Topaz

 

Günü: Perşembe

 

Yay burcu özellikleri: Bağımsız, özgür, hareketli, dinamik, sportif, keşif ve macera ruhuna sahip

Bedende temsil ettiği bölge: Kalça, baldır, sinirler

 

Anlaştığı burçlar: Aslan, Koç, İkizler

 

Anlaşamadığı burçlar: Oğlak, Yengeç

 

Genel özellikleri:

 

Ayaklarını yere sağlam basan ama sürekli kendisini uyaracak heyecanlar ve amaçlar peşinde koşan Yay karakterinin Yay sembolü tam olarak onları anlatır.

 

Öyle olumlu, hevesli, felsefi bir görüntüsü vardır ki en güçlü mesajı: "Her şey iyi olacak" tır. Genelde tipik Pollyanna tepkileri içindedirler.

Bu burcun yöneticisi Jüpiter olduğu için, Yay felsefi yaklaşımlar ve inanç sahibi doğasını ortaya koyduğunda rahat eder. O nedenle her şeyden çok hayatı deneyimlemenin peşindedir.

 

Evrenin işleyişine duyduğu merak ve hayranlık nedeniyle sınırlı bir varoluş biçimine tıkılıp kalmak düşüncesi onu dehşete düşürür.

 

Başkalarının onun hayatı ile ilgilenmesinden hoşlanmadığı için eğer bir sorunu veya endişesi varsa öğrenmenize asla izin vermez.

 

Hayatta kalma koşulu iyi şeylere bir sonraki köşeyi döner dönmez kavuşacağı varsayımına bağlıdır. Kendisinin endişelenmeye tahammülü olmadığı gibi başkalarının endişelerini de dinlemekte gönülsüzdür.

 

Doğayı, hayvanları ve insanları çok sever. Zengin gönlü ve cömert yaradılışı çoğu zaman "hayır" demesine engel olur.

 

Her zaman yanında bir başkası için yer bulunur. İhtiyacı olanların yardımına koşmakta tereddüt etmez bu anlamda kalbi çok büyüktür.

 

Bilgiyi derinlemesine irdelemek ister. Karşı evinde ki İkizler burcu bilgiyi taşımayı tercih ederken, o bilgiye sahip olmayı ister.