Elementi: Toprak

 

Niteliği: Öncü

 

Gezegeni: Satürn

 

Rengi: Kahverengi, siyah

 

Taşı: Ametist

 

Günü: Cumartesi

 

Oğlak burcu özellikleri: Ciddi, soğukkanlı, gereğinde mesafeli, planlı, organize, disiplinli, iş ve kariyer odaklı

Bedende temsil ettiği bölge: Kemikler, dişler, cilt

 

Anlaştığı burçlar: Yengeç, Boğa, Başak

 

Anlaşamadığı burçlar: İkizler, Yay, Koç

 

Genel özellikleri:

 

Görüntüsü soğukkanlı, mesafelidir, ama zarafetini doğal bir utangaçlığı gizlemektedir.

 

Oğlak, bütün burçlar içerisinde sorumluluk duygusu en yüksek olandır.

 

Oğlak kişiliği uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için seçtiği yolda aynı tedbirlilikle ilerleyen, ama zirveye ulaşmakta acele etmeyen bir yapıya sahiptir. Yere sağlam bastığından emin olmadan ilerlemeyi aklından geçirmez.

 

Oğlak hiçbir şeyi hafife almadığı için yaşının gerektirdiğinden daha ciddi ve olgundur. Çocukluğunda kişiliğindeki güvensizlik duygusuna rağmen kendi kendine yeten olgun bir görüntüsü vardır.

 

Kimsenin kötü durumda olduğunu anlamaması için acılarını dikkatle gizler. Uygun ve doğru davranışları dış dünyaya karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Etrafındaki duvarları yıkmak için gizli bir arzu duyar ama bunu nasıl becereceğini bilemez.

 

Oluşturduğu engelleri aşıp ihtiyacı olan güveni ve sıcaklığı ona verebilecek bir insanın özlemini ölesiye çeker. En yargılayıcı, en soğuk olduğu zamanlar aslında şefkate en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardır.

 

Tam bir mükemmeliyetçi olduğu için sık sık işleri ağırdan alıp oyalandığına şahit olabilirsiniz.

 

Oğlak kimsenin onu tehdit etmesine veya yönlendirmesine izin vermez. Kendi kendine zaten yeteri kadar baskı yaptığı için dışarıdan gelecek bir baskıya katlanamaz.

 

Bu kişiyle geçinmenin, onunla ilişki kurmanın en iyi yolu ona ihtiyaç duyulduğunu hissettirmekten geçer. Ve mümkünse onlara görev tablosu çıkarın, emin olun mutlu olacaklardır.