Elementi: Hava

 

Niteliği: Sabit

 

Gezegeni: Satürn

 

Rengi: Mavi yeşil

 

Taşı: Akuamarin

 

Günü: Cumartesi

 

Kova burcu özellikleri: Arkadaş ve dost canlısı, sosyal, yenilikçi, sıra dışı, marjinal

 

Bedende temsil ettiği bölge: Ayak bileği, kan dolaşımı

 

Anlaştığı burçlar: İkizler, Terazi, Aslan

 

Anlaşamadığı burçlar: Yengeç, Boğa, Koç

 

Genel özellikleri:

 

Buluşçu, orijinal ve eşizdir. Eğer kişiliği ile barışıksa, güçlü bir hümanizm ile kendini ifade eder ve hem kendisi hem de diğer insanlar için özgürlük duygusu üzerinden kendini ifade eder.

 

Eğer kendi özgünlüğüne, "farklılığına" direnirse, diğer insanlar gibi olmak için boyun eğerse, kritik zamanlarda başkaldırabilir. Uysallığı bir anda son bulabilir. Dizginlenemez bir hal alabilir.

 

Müzik severdir. Stil oluşturmakta, yeni yöntemler geliştirmekte ve insanlığın geri kalanına yol göstermekte öncüdür. Bir aydındır, metafizikçidir, bilim adamıdır ve buluşçudur. Ve fakat bütün bu özelliklerini bir anda kötüye de kullanma eğilimindedir.

 

Her zaman araştırması gereken yeni deneyimler ve keşifler nedeniyle hayatı asla sıkıcı değildir. Kişi içsel ritmini anlamaya başladıktan sonra zaman daha keyifli geçmeye başlar.

 

Genellikle ilgisini çeken daha geniş ölçekli konularla uğraşmak için yakınlarını ve ailesini ihmal ettiğine de çok sık rastlanır.

Arkadaşlarının ve sevdiklerinin kendisiyle birlikte yükseklere tırmanmasını arzular.

 

Farklı nitelikteki ruhsal, paranormal, psişik inanışlara kendini yakın hisseder. Çok rahat uzaylılara inanabilir veya bambaşka bir enerji kuramı üzerinden kendini ve çevresini şifalandırmaya çalışabilir.

 

Yaşamın bir felsefesi olduğuna inanır. Kova burcu insanı için yasak yoktur, her şey hayatın bir parçasıdır ve yolunda gitmeyen bir şeyi bile bir oluş olarak tanımlama eğilimindedir.

 

Bazen bilmiş, küstah tavırlar içine görülebilir ve Merkür özellikle Kova burcunda kişiyi hani neredeyse hiç susmayacakmış gibi konuşturtabilir.