Boğa

 

Elementi: Toprak

 

Niteliği: Sabit

 

Gezegeni: Venüs

 

Rengi: Toprak renkler, taba, bej, kahve, yeşil

 

Taşı: Zümrüt

 

Günü: Cuma

 

Boğa burcu özellikleri: Güvenilir, rahatına, konforuna, yemeğe düşkün, harekete geçmekte zorlanan

 

Bedende temsil ettiği bölge: Boyun, boğaz

 

Anlaştığı burçlar: Başak, Akrep, Terazi

 

Anlaşamadığı burçlar: Aslan, Kova, Yay

 

Genel özellikleri:

 

Boğa çalışkan, ekmeğini taştan çıkartan bir yapıya sahiptir. Güçlü, sabırlı ve sadıktır. Çok dayanıklıdır. Başarılarını bu dünyanın nimetlerini sevdikleriyle paylaşarak kutlamak ister. İyi bir yaşamın keyfini her şeyin üstünde tutar.

 

Parasal konuları başarı arzusu kendisini güven içinde hissetme gereksinimi ile ilgilidir. Zenginlik onu etkilemez. O aslında parayı ona iyi bir yaşam sağlayarak, onu dünyaya bağlayan bir araç olarak düşünür.

 

Boğa sevimlidir fakat bir o kadar da inatçıdır. Ayağını bir kere yere vurduktan sonra kıpırdatmaz. Fikrini değiştirmesi için ikna yöntemi olarak kullanılan akıl, mantık ona bir şey ifade etmez. Bu yüzden gelişme sağlayamadığının farkına bile varamaz.

 

Sosyal yönleri oldukça gelişmiştir, en katı kalpleri bile yumuşatabilir. Tatlılıkları bu görünüşün altındaki huysuzluğu maskeleyecek kadar caziptir.

 

Yemeğe ve içkiye düşkünlüğü nedeniyle boğaların mutlaka egzersiz yapması gerekir. Diyet konusunda tam olarak inanmadıkları sürece başladıkları diyeti bırakmaları olasıdır. Ama inat ederlerse istedikleri kiloya hızla inerler.

 

Boğalar aynı zamanda gereksinimlerini para ile ilişkilendirdikleri için parasını, malını vermeyi, paylaşmayı pek sevmezler. O nedenle de kendileri için harcama yaparken bonkör, başkaları için harcama yaparken “acaba bana ne faydası olur?” diye düşünmeden edemezler.

 

Boğalar genelde varlık olarak dünya kural ve yapısı içinde yoğrulduklarından bedenleri başta olmak üzere her türlü varlıklarını tehlikede de görme eğilimleri vardır. O nedenle hastalık hastalığı sıklıkla Boğa burcu insanlarda görülebilir.