Elementi: Toprak

 

Niteliği: Değişken

 

Gezegeni: Merkür

 

Rengi: Sarı

 

Taşı: Akik

 

Günü: Çarşamba

 

Başak burcu özellikleri: Titiz, çalışkan, mükemmeliyetçi, eleştirel, detaycı, emektar, hizmet odaklı

 

Bedende temsil ettiği bölge: Bağırsaklar

 

Anlaştığı burçlar: Boğa, Balık, İkizler

 

Anlaşamadığı burçlar: Akrep, Aslan, Kova

 

Genel özellikleri:

 

Başak adaptasyon yeteneğini ifade eden değişken bir burçtur ve Oğlak burcu gibi işkoliktir. Başak kimsenin uğraşmak istemediği sıkıcı detaylarla dolu işleri halletmekteki ustalığı ile tanınır.

 

Bir olayı tekrar tekrar incelemesine rağmen hata yapmış olmamak için dönüp bir daha analiz etmesine sık sık şahit olabilirsiniz.

Kimsenin dikkatini çekmeyen cisimleri, çevre koşullarını, eşyaların boyutlarını belirleyip tanıma çabası derhal hissedilir. Ancak çevresini tanıma işlemini tamamladıktan sonra konsantre olabilir. Her şeyden haberdar olmak gereksinimindedir.

 

Doğal bir eleştirmendir. En büyük kusuru analizde aşırıya kaçması ve detaylarla uğraşmaktan tablonun bütününü algılayamamasıdır. Acil olana konsantre olurken uzun vadeli düşünemez.

 

Başak hayatta kalmanın koşulu olarak aklını kullanması gerektiğine karar vermiştir. Yeteneklerine sadece gerçeklerle ilgilendiği zamanlar güvenir. Güvensizlik hissettiği durumlarda da daha fazla analiz etme ve daha çok konuşma ihtiyacı duyar.

 

Değişik bir fikri benimsemek için can atabilir ama bunu hayata geçirmek için çok kuşkucu davranabilir, cesaretlendirilmeyi bekleyebilir.

 

Eğer karşı görüşü benimsemesi için üstüne gidilirse güvenliğinin tehlikede olduğu duygusuna kapılır. Yepyeni bilgilerin arkasına gizlenerek asıl konudan uzaklaşmaya çalışır.

 

Başak burcu temizlik, sağlıkla çok ilişkilendirilir. Ve obsesif yanı güncel hayatta vurgulanır. Oysa Başak sadece mükemmeliyetçi olduğu için yaptığını tam yapabilmek adına düzen içinde olmayı arzular.